Očkování proti tuberkulose u dětí v ČR
 
Varilrix® a průlomové infekce varicellou u očkovaných dětí v ČR - zpráva ze SÚKL
 
Nekrolog
   
Očkování proti pneumokokovým infekcím...
   
Národní očkovací den
   
Různé zprávy o očkování v zahraničí


 

 

zpět na úvodní stranu 

Vzpomínka na profesora Ernst Gottfried Hubera,
zakladatele rakouských očkovacích dnů (Österreichische Impftage)
(1927- 2005)

Univ. Prof.Dr.med. E.G.Huber se narodil ve Vídni v roce 1927, studoval na tamější lékařské fakultě a promoval již v roce 1951. Během postgraduálního vzdělání pediatra absolvoval ještě studium psychologie a promoval jako PhDr. v roce 1955. Později pracoval jako pediatr na dětských klinikách ve Vídni a Innsbrucku jako Oberarzt.

Od března 1969 byl jmenován primářem dětské nemocnice v Salcburku, nemocnici vedl až do roku 1993. Vybudoval v Salzburku neontologické centrum, oddělení intenzivní péče pro starší děti, dětské onkologie, řadu specializovaných ambulancí (dětská kardiologie, pulmologie, sportovní medicína, dětská psychiatrie) . Spolu s prof. Aspergerem byl iniciátorem postgraduálních kursů, později i s mezinárodní účastí.

Prof. Huber má velké zásluhy o očkování dětí v Rakousku, byl vedoucí osobou v této oblasti a zakladatelem pravidelných setkání „Impftage“, první setkání bylo uspořádáno ve Vídni 28. března 1992, později se tato akce již opakovaně konala v Salcburku.

Těchto akcí se opakovaně účastní i čeští pediatři a autora této vzpomínky inspirovala tato akce k zavedení českých očkovacích dnů, které se konaly v roce 2005 již po jedenácté.

Jednoho našeho očkovacího dne se aktivně přednáškou zúčastnil i Prof. Huber (přednáška na 7. národním očkovacím dnu ČR v roce 2001: Development of the vaccination in Austria in the last 4 decades and outlook for the future. Huber léta s našimi pediatry udržoval přátelské vztahy.

Po svém penzionování zůstával Huber stále aktivní a v roce 1994 např. založil v Rakousku organizaci das Österreichische Grüne Kreuz für Vorsorgemedizin gegründet, která později přenesla některé své aktivity i do České republiky.

Vedoucí roli v oblasti očkování převzal v Rakousku prof. Ingomar Mutz z dětské kliniky v Leoben/Steiermark.